|  | 

Genel

Stanley Trigger Action 0.47 Mug Termos

img-responsive
Stanley Trigger Action 0.47 Mug

Stanley Trigger Action 0.47 Mug

Yaklaşık 45 gündür kullandığım Stanley marka Trigger Action serisi mug konusundaki düşüncelerimi ve görüşlerimi kaleme almak istedim.

Öncelikle termos özelliğini değerlendirmek istiyorum. Sızdırmazlık konusunda ilk başta bu mu sızdırmayacak gibi bir düşünceye kapıldım. Sonrasında birkaç test yaptıktan sonra sızdırmadığına kanaat getirip gönül rahatlığıyla montumun cebine sokuşturup günlük hayatıma devam edebiliyorum.

Sıcak kalma konusundaki düşüncelerim;

Kaynar vaziyette konulan bir içecek koyduğunuzda, kapağını kapatıp ben bunu içerim derseniz, ağzınızı ve boğazınızı yakmanız konusunda size garanti verebilirim. Şakası yok.

Hiç içmezseniz ve mug bir yerde sabit halde durursa(çalkalanmaz ise. Sebebini aşağıda açıklayacağım) 4 5 saat boyunca sıcaklık kalabiliyor koruyabilir. Fakat ürünün üzerinde yazılan 7 saat sıcak süreyi içerken beklemeyin. Düğmesine her basıp içtiğinizde ısı kaybı yaşanıyor. Bu da toplamda sıcak kalma süresine olumsuz etki yapıyor.

Tam performansta sıcaklığı muhafaza için muhakkak ön hazırlık yapmalısınız. Termosun içine bir miktar sıcak/kaynar su koyup, kapağını kapatıp çalkalayıp 1 dakika falan beklemelisiniz. Kitapçığında bu süre daha uzun yapın diyor. Benim genelde vaktim olmuyor o kadar. Ama sabahları kahvemi koymadan önce ön hazırlık yapıyorum.

 

Gelelim için deneyimlerime;

Termosa kahvenizi koyup, hemen içmek istiyorsanız, kaynar sıcaklıklar için termosun ön hazırlığını yapmayın. Bir miktar termos soğuk olacağı için içine koyacağınız ürün ısı kaybedecek ve hemen içilebilir seviyelere gelecektir. Fakat filtre kahve makinesinden çıkan kahve zaten bir miktar soğumaya başlıyor, o sebeple en sıcak nasıl olacaksa öyle ayarlamak en mantıklısı. Kahve makinesinin filtrelenmiş kahve haznesini bile sıcak su ile bir miktar ön hazırlığa tabi tutarak kullanıyorum.

Fakat kaynar vaziyetteki bir ürünü soğuk termosa koysanız bile ağzınızı yakacak kadar sıcak oluyor. Ön hazırlığa gerek kalmayabilir. Kaynar ürünü termosa koyup hemen içmek istiyorsanız, kapağını 1-2 dakika sonra kapatın. İçilebilir kıvamı daha iyi oluyor.

 

Sıcak içeceğinizi koydunuz mug içine bundan sonra ne olacak?

İçmeye başladığınız anda sıcak içecek kapak kısmına doluyor, plastik bölge ve kapağın yivlerinin olduğu bölge ısınıyor. O bölgede vakum yok. Maalesef kapak ve vakum olmayan yivli kısım ısınıyor. Bu da sürekli içim esnasında ısı kaybına yol açıyor. Bu sebeple sürekli için sırasında en fazla 2 saat iyi derecede sıcak kalıyor içeceğiniz. Sonrasında ılık halde içebiliyorsunuz.

Stanley Trigger Action 0.47 Mug

Temizliği konusunda;

Kapak kısmı iki parçadan oluşuyor. İç içe geçmeli. Sağlam bir hissiyatı var. Kapak kısmındaki plastiklerin kırılması vs. gibi bir durumla karşılaşmak zor gibi. Düşse bile kırılmaz diye düşünüyorum. İçi çelik leke tutmuyor. Çalkalayıp geçebiliyorsunuz. Plastik kapak kısmındaki iki parçayı birbirinden ayırıp, hemen yıkayabiliyorsunuz. Toplamda 3 parçaya bölünüyor termos.

 

Ergonomisi;

Ergonomisine gelecek olursa, kaba bir termos değil, montunuzun cebine sığabilecek boyutlarda. Fakat çok uzun süreler, uzun yolculuklar vs. gibi bir amacınız yoksa, 0.47 büyük gelebilir. Bir küçüğü 0.35 olanı alın. İçim sırasında basılacak düğmenin erişimi çok iyi. Ekstra çaba harcamadan basılıp içilebiliyor. Bir miktar kalın gibi dursa da arabanın bardaklık kısmına tam oturuyor.

Dış kaplaması çizilir mi diye endişe ediyorum, sert bir cisim falan gelirse çizebilir boyasını. Ürünün ömür boyu garantili olması beni biraz rahatlatıyor. Termosu almadan önce mağazalarda termosları incelerken, bir mağazada, 1978 yılından kalma bir Stanley termosun değişimi yaptıklarını iddia ettiler.

 

Peki bu termosun hiç mi kötü yanı yok diyecek olursanız;

Termosun bir kötülüğü var, o da keyfinizi kaçırabiliyor. Kapak kısmındaki plastik kokusu. Bu kokuyu geçirmek için bayağı bir şey denedim. Fakat geçmedi. Son olarak içindeki kahveyi yıkayıp temiz vaziyette bırakmamakta buldum çareyi. Yeni kahve koymadan önce yıkayıp hemen yenisini koyuyorum. Artık ilk başlardaki koku gelmiyor. Akşamdan yıkar temiz bırakırsam sabah o kokuyu alıyorum. Tam çözümünü bulamadım. Bir forumda 2.0 versiyonunda bu koku olayını çözdüklerini yazmışlar. Kutup ayısı firması ile görüştüğümde koku şikayetinin kendilerine geldiğini, termosu göndermemi ve inceleyeceklerini söylediler. 20 gün kadar(inceleme süresi) termosum olmayacak diye için gönderemedim. İnkar etmediler, farkındalar. İnceleme sonrası ne çıkar bilemiyorum. Para iadesi falan çıksa; indirimde almıştım zaten, parayı geri verseler yenisini karşılamaz. Biraz çaresiz kaldım açıkçası. Geçer ümidiyle biraz daha kullanmak istiyorum.

 

Genel değerlendirmem (10 üzerinden);

Memnuniyet derecem:        8.5
Vaat edilen sıcaklık:             7
Sızdırmazlık                           10
Ergonomi:                              8
Firma Güvencesi:                 10
Fiyat:                                       7
Görüntü:                                8

Share
stanley-trigger-action-mug-termos

ABOUT THE AUTHOR

Java Software Developer

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Name *

Email *

Website

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ocak 2020
P S Ç P C C P
« Eyl    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031